Poznaj najlepsze olejki. Czy olej bhringraj to naprawdę władca włosów?
Olej bhringraj można tłumaczyć dosłownie jako olej władający włosami. Rzeczywiście ma na nie bardzo dobroczynny wpływ, co potwierdzają nie tylko badania kliniczne, ale również opinie. Czy to oznacza, że jest jedynym słusznym olejkiem do pielęgnacji włosów? Niekoniecznie. Poznaj jego właściwości i olejki, które mogą go zastąpić.
INCI: Eclipta Alba Oil
Bhringraj to cenne ziele, które rośnie na wilgotnych obszarach Chin, Tajlandii oraz oczywiście Indii. Ma bardzo wiele cennych właściwości, które wynikają z jego składu. Olej bhringraj zawiera przede wszystkim sporo steroli roślinnych, flawonoidów, witaminy C i innych, mniej popularnych substancji. Znajdziemy tutaj także barwnik obecny np. w hennie.
Jakie właściwości ma olej bhringraj?
- Zapobiega utracie barwnika i siwieniu włosów.
- Wzmacnia cebulki włosów, a przez to hamuje ich utratę.
- W naturalny sposób ochrania przed promieniowaniem UV.
- Zapewnia włosom elastyczność i miękkość.
- Wspomaga zachowanie prawidłowego nawilżenia.
- Podkreśla naturalny kolor włosów i może je przyciemniać.
- Likwiduje uciążliwy łupież, swędzenie i suchość skóry głowy.
HESH BHRINGRAJ HAIR OIL
Zdecydowanie najpopularniejszy produkt, który kryje się pod nazwą „olej bhringraj” to mieszanka ziół i olejków marki Hesh. Stworzona specjalnie do pielęgnacji włosów, oparta na oleju kokosowym. W składzie tego zielonego olejku o dość specyficznym zapachu przeważają ekstrakty z indyjskich ziół m.in. amla, brahmi, mehendi oraz wspomniany bhringraj. Wszystkie te składniki odżywiają i wzmacniają włosy od cebulek, a także stymulują procesy odpowiedzialne za szybszy wzrost włosów. To olejek do włosów dobry wyłącznie dla kobiet, które lubią indyjskie produkty, ich specyfikę działania i dość niecodzienny kolor, zapach oraz konsystencję.
Bhringraj a inne olejki do włosów
Oczywiście trzeba sobie powiedzieć, że olej bhringraj to jeden z wielu indyjskich olejków cenionych w pielęgnacji włosów. Również dużą popularnością cieszą się takie produkty roślinne jak olej amla, olej brahmi lub olej bala. To są te najpopularniejsze, stosowane nie tylko przez Hinduski. Kryją w sobie równie dużo cennych składników, co olej bhringraj. Mają podobne działanie.
Nie mniej jednak warto nie zamykać się tylko na indyjskie olejki do włosów, bo nie są one niezastąpione. Mają ciekawe właściwości, ale bez problemu znajdziemy dla nich odpowiedniki w rodzimych olejach. Dobry kosmetyk do włosów to nie tylko ten egzotyczny. Zwróćmy uwagę na bogactwo innych olejków, ich kompozycję i dopasowanie do tego, czego potrzebują włosy.
Najpopularniejsze olejki do włosów (niekoniecznie z olejem bhringraj):
NANOIL HAIR OIL
Najskuteczniejszy, najlepiej skomponowany, najbardziej wydajny i z największą ilością naturalnych składników. Właśnie taki jest olejek do włosów Nanoil i za to kochają go kobiety. Co wyróżnia go spośród innych produktów? To jedyny olejek dopasowany do porowatości włosów. Oznacza to, że naturalne olejki są skomponowane w taki sposób, aby z łatwością przenikać przez różnej wielkości przerwy między łuskami okalającymi włos. Trzeba wiedzieć, że włosy różnią się pod względem budowy i nie każdy olej jest dla nich odpowiedni. Olejek do włosów Nanoil to świetnie absorbowany przez włosy i skórę głowy, lekki olej o świeżym zapachu i wielu właściwościach.
Można stosować go do olejowania włosów i głowy na wiele sposobów, bo jest całkowicie naturalny i bardzo wydajny. Działa na powierzchni włosów (wygładzenie, blask, miękkość, łatwa stylizacja), wewnątrz nich (wzmocnienie, nawilżenie, odżywienie, regeneracja, elastyczność), w cebulkach włosów (szybki wzrost, zahamowanie wypadania, zagęszczenie) oraz w skórze głowy (brak łupieżu, koniec z przetłuszczaniem, działanie przeciwzapalne, oczyszczanie). Dostępny jest aż w trzech wersjach, z których każda nakierowana jest na inne potrzeby włosów:
- olejek Nanoil do włosów niskoporowatych (najmniej zniszczonych),
- olejek Nanoil do włosów średnioporowatych (widocznie osłabionych),
- olejek Nanoil do włosów wysokoporowatych (najbardziej zniszczonych).
DAVINES OI OIL
Dość specyficzny, całkowicie bezbarwny i bardzo minimalistyczny olejek do włosów to Davines OI OIL. Przezroczysta, pękata buteleczka bez problemu mieści się w dłoni, a w niej znajduje się dość gęsty olejek do stylizacji włosów o duszącym, słodkim, perfumowanym zapachu. To kosmetyk opracowany z myślą o profesjonalistach, bo jego głównym zadaniem jest ułatwienie rozczesywania i dyscyplinowanie włosów. Olejek do włosów Davines OI OIL tworzy na włosach ochronną warstewkę, co niestety przy cienkich włosach może oznaczać widoczną utratę objętości. Skraca czas suszenia i zabezpiecza włosy przed czynnikami szkodliwymi, ale nie wykazuje widocznego działania pielęgnacyjnego. Davines OI OIL to bardziej silikonowe serum niż naturalny olejek.
SESA HAIR OIL
Ajuwerdyjski środek symulujący wzrost włosów i hamujący ich wypadanie. W złocistym kartoniku kryje się biała, pękata buteleczka w kolorze bieli, a w niej brunatnozielony, wodnisty olejek o bardzo intensywnym, dziwnym zapachu. Żeby stosować olejek do włosów Sesa, trzeba mieć mało wrażliwy nos i dużo cierpliwości. Tylko regularne stosowanie na włosy i skórę głowy tej indyjskiej mieszanki 18 ziół przynosi odżywienie i wzmocnienie włosów od nasady po końce. Olejek Sesa przywraca naturalny blask i działa przeciwłupieżowo. Kobiety uwielbiają go za skuteczne stymulowanie wzrostu włosów, ale to specyficzna formuła, która nie każdemu może odpowiadać.
MYTHIC OIL
Podstawowa wersja, czyli olejek do włosów L’Oreal Mythic Oil Nourishing Oil to ciekawa propozycja dla osób, które oczekują eleganckiego wyglądu, naturalnych olejów w składzie i ciekawych właściwości za niewielką cenę. Co prawda nie możemy oczekiwać całkiem naturalnego składu, ale znalazło się tutaj miejsce dla kilku olejków. Także trzy pozostałe wersje Mythic Oil mają naturalne oleje w składzie, ale za każdym razem towarzyszą im m.in. silikony. Nawilżający, dyscyplinujący i odżywczy olej do włosów Mythic Nourishing Oil to jednak najpopularniejsza wersja z tej serii, polecana przez wiele kobiet, które nie szukają intensywnej kuracji do włosów.